4 Adımda Logo Tescil Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Logo Tescil Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey


1. Logo nedir? Neden kayda ihtiyacım var?


Logo, şirketinizi tanımlayan bir grafik işaret veya semboldür. Markayı temsil eder ve onu diğer şirketlerden ayırır.


Bir logo, bir markanın kimliğini oluşturan en önemli faktörlerden biridir.


Logolar genellikle promosyon materyallerinde, reklamlarda, web sitelerinde ve hatta ürünlerde kullanılır.


Logo tasarımı, başarılı logolar oluşturmak için hem yaratıcı hem de teknik beceri gerektiren bir sanat biçimidir.


Bir logo, çeşitli arka planlar üzerine yerleştirildiğinde küçük boyutlarda tanınabilecek kadar ayırt edici, ancak sınırlı renk paletleriyle büyük boyutlarda kolayca çoğaltılabilecek kadar basit olmalıdır.


Bazı logolar o kadar iyi bilinir hale geldi ki, yalnızca şirketleriyle özdeşleştirildiler - Nike'nin swoosh'unu veya Apple'ın elmasını ısırdığını düşünün.


2-Logo Kaydı Nedir? Ve İşiniz İçin Neden Önemli?


Uluslararası Bir Logo Nasıl Kaydedilir


İlk adım, logonun benzersiz ve orijinal olduğundan emin olmaktır. Değilse, tescil etmeden önce logo için bir ticari marka almanız gerekecektir.


Bir sonraki adım, menşe ülkenizde uluslararası bir ticari marka almak ve ardından Amerika Birleşik Devletleri'nde uluslararası bir ticari marka başvurusunda bulunmaktır.


Bu adımlardan herhangi birinde yardıma ihtiyacınız olursa, bizimle  info@urazpatent.com adresinden e-posta yoluyla bizimle iletişime geçin.


Bir Şirketin Logosunu Kaydettirmek İçin Eksiksiz Kılavuz ve Bunu Neden Şimdi Yaptırmalısınız?


Sizi Kurumsal Marka Dünyasıyla Tanıtıyoruz


anahtar kelimeler: kurumsal markalaşma, marka yönetimi, marka kimliği, ticari markalaşma


Marka, zaman içinde dahili olarak geliştirilebilen şerefiye veya itibar gibi maddi olmayan bir varlıktır. Müşterilerin şirketinize ve ürünlerine verdiği duygusal tepkidir.


3-Logo Kaydı Nedir? Nasıl oldur?


Bir şirket logosu, bir şirketi temsil eden bir grafik semboldür ve genellikle şirket tarafından kendini tanıtmak için kullanılır. Bir logo tamamen grafik olabilir veya firmanın adını içerebilir. Logoların tasarımı, McDonald's'ın altın kemerleri gibi kurumsal logolar gibi basit şekillerden daha karmaşık ikonografiye kadar çeşitlilik gösterir.


4-Şirketinizin Logosunu Neden Kaydetmelisiniz?


Bir şirketin logosu, herhangi bir işletmenin en tanınabilir ve önemli parçasıdır. İnsanların satın alacak bir şey ararken gördükleri şey budur. Bir şirket hakkında düşündüklerinde gördükleri ve şirketle ilişkilendirdikleri şeydir.


Şirketinizin Logosunu Nasıl Kaydedersiniz. Adım adım.


Bu makale size şirket logonuzu nasıl kaydedeceğinizi gösterecektir.


Yapmanız gereken ilk şey, logonun şirketin markasının bir parçası olarak kullanılmadığından emin olmaktır. Eğer öyleyse, o zaman farklı bir alternatif kullanmalısınız. Ayrıca şirket logosunun hiçbir sosyal medya hesabında, e-posta imzalarında veya internet üzerinde şirketinizle çalışmayan kişilerin görebileceği herhangi bir yerde kullanılmadığından emin olmalısınız.Sonuç: Neden Logonuzu Kaydettirmeyi Düşünmelisiniz?


Logonuzu neden kaydettirmeniz gerektiğini merak ediyorsanız, işte faydaları: 1. Logonuz için münhasır haklar almanın bir yoludur. 2. Tescil, ticari markanın ilk kullanım tarihi ve mülkiyetinin bir kaydını sağlar. 3. Tescil, markayı ticarette kullanmak için münhasır hak talebinde bulunduğunuzu başkalarına bildirir ve başkalarının markayı izinsiz kullanmasını engeller. 4. Bir başkası ticari markanızı izinsiz kullanırsa veya sahte ürünler satmak veya mal ve hizmetlerinde kafa karıştıracak derecede benzer bir işaret kullanmak gibi müşterinin ticari marka hakkında kafa karışıklığına neden olacak şekilde yanlış bir menşe belirlemesi yaparsa, tazminat veya ihtiyati tedbir davası açabilirsiniz.  5. Tescil, birinin mal ve hizmetlerinde, orijinal ticari marka sahibinin izni veya izni olmadan kafa karıştıracak kadar benzer bir marka kullanması durumunda ortaya çıkan ve unutulma iddialarına karşı bir savunma sağlar. 


Almanya/Japonya/Güney Kore/Tayvan vb. Online Ticari Marka ve Logo Tescil Prosedürleri


Güney Kore, dünyada devlet onaylı bir çevrimiçi marka tescil sistemine sahip ilk ülkedir. Bu, hükümetlerin insanların iş yapmasını nasıl kolaylaştırdığına dair çok iyi bir örnek ve aynı zamanda hükümetlerin fikri mülkiyetinizi korumanıza nasıl yardımcı olduğuna dair bir örnek.


Tayvan, çevrimiçi olarak ticari marka tescil hizmetleri sunan birçok ülkeden biridir. Bu süreç hakkında daha fazla bilgiyi web sitelerinde bulabilirsiniz.


Bir ticari marka veya logo kaydının temel amacı, fikri mülkiyetinizi rakipler tarafından çalınmaktan korumaktır, ancak başka faydaları da vardır.


Bir başkasının ticari markanızı veya logonuzu kaydettirmesi durumunda, uyarılırsınız ve bunun bir daha olmamasını sağlama fırsatı verilir. kayıt olmamaya karar verirseniz


Alman şirketleri için marka tescil süreci aşağıdaki gibidir:


- Marka başvurusu, başvuru sahibinin kendi adına yapılmalıdır.


- Marka başvurusu, markanın tanımı, mal veya hizmet listesi ve mümkünse bir çizim ile yapılmalıdır.


- Markanızı, ürünlerinizi satmayı planladığınız ülkede dosyalamanız tavsiye edilir.


- Başvurular, e-posta adresiniz ve internet bağlantınız varsa elektronik ortamda yapılabilir.


Japonya'da ticari markaların tescil süreci aşağıdaki gibidir:


- Ticari markanızı Japonya'da tescil ettirecek bir Japon temsilcisine ihtiyacınız olacak.


- Başvuru formunuzun iki nüshasını, çizim veya fotoğrafların (varsa) her sayfasının bir nüshasını ve her birinin iki nüshasını sunmanız gerekecektir.


ABD'de Ticari Marka Nasıl Tescil Edilir

Ticari marka, mal ve hizmetlerin kaynağını tanımlayan “kelime, deyim, sembol veya tasarım veya kelimelerin, ibarelerin, sembollerin veya tasarımların birleşimidir”. Ticari markaya hizmet markası da denilebilir. Bir ticari markanın sahibi, onu mal ve hizmet ticaretinde münhasıran kullanma hakkına sahiptir.


Bir ticari markayı tescil ettirmenin ilk adımı, olası çakışan ticari markalar için internette araştırma yapmaktır. Çakışan ticari markalar yoksa, USPTO web sitesinde e-dosyalama yoluyla ticari markanızı çevrimiçi olarak kaydettirmek için başvuru formunu doldurmaya başlayabilirsiniz.


Fransa Kayıt Süreci


Marka tescil sürecini bilmek önemlidir.


Bir ticari markayı tescil ettirmek için üç şeyi sağlamanız gerekir: 1) marka, 2) tanımladığı mal veya hizmetler ve 3) sınıflandırması.


Bu süreçteki ilk adım, USPTO veritabanı ile işaretinizi aramaktır. Mevcut benzer markalar varsa, markanız ile mevcut markalar arasında karıştırılma ihtimali olup olmadığını belirlemeniz gerekecektir.


Karışıklık olasılığı yoksa, kayıt için başvuruda bulunmaya devam edebilirsiniz.


Bir karışıklık olasılığı varsa, bunun yerine kullanım amaçlı bir başvuruda bulunmak isteyeceksiniz.

Uraz Patent