İzmir Marka Tescili için 8 İpucu

İzmir marka tescil nedir? İzmir marka tescil,  Bir işletme sahibinin veya bir markanın yapması gereken en önemli şeylerden biri, marka adını diğer işletmeler tarafından kopyalanmaya karşı yasal olarak koruyabilmeleri için ticari markasını şirketi adına tescil ettirmektir. Kendi tescilli ticari markanız olduğunda, yalnızca markanızı çalmaya çalışan herhangi bir şirketi durdurmakla kalmaz, aynı zamanda onu bir reklam biçimi olarak da kullanabilirsiniz.

İzmir Marka Tescili için 8 İpucu

ilk, İzmir marka tescil başlığımız;

1. Fikrinizin Başka Biri Tarafından Zaten Kayıtlı Olup Olmadığını Belirlemek İçin Bir Arama Yapın

Fikrinizin bir başkası tarafından kayıtlı olmadığından emin olmak için internette bir arama yapabilirsiniz. Adınızı veya markanızı izlemek için bizden destek alabilirsiniz.

2. İzmir marka tescil başlığımız;

2. Ürününüz veya Hizmetiniz İçin Farklı Bir Ad Seçin

Ürününüzün veya hizmetinizin adını değiştirmek isteyebileceğiniz birçok neden vardır. Başka bir şirketin ürün veya hizmetine çok benzediği veya şirketinizin ne yaptığını yeterince iyi göstermediği için değiştirmek isteyebilirsiniz.

Bir ürünün veya hizmetin adını değiştirmek zor bir süreç olabilir, ancak biraz araştırma ve yaratıcılıkla iş gereksinimlerinize daha iyi uyan bir şey bulabilir ve kendinizi sektördeki diğer şirketlerden ayırmanıza yardımcı olabilirsiniz.

3. İzmir marka tescil başlığımız;

3. Marka Başvurularını  Dosyalayın ve Fikirlerinizin Haklarını Güvence Altına Alın

Bu bölümde, çalışmanızın çalınmadan önce ticari marka haline getirilmesinin önemi ve bunun nasıl yapılacağı anlatılmaktadır.


Çalışmanızı ticari marka haline getirmenin iki yolu vardır: geçici başvuru veya geçici olmayan başvuru. Bu iki başvuru arasındaki fark, geçici başvurunun yalnızca bir yıl, geçici olmayan başvurunun ise süresiz olarak sürmesidir. Ancak, geçici olmayan bir başvuruda bulunmak için, gerektiğinde sizi mahkemede temsil edebilecek bir avukata veya temsilciye ihtiyacınız olacaktır.


İzmir marka tescil, markanızın geçerli olması ve eserinizi koruması için USPTO'ya (United States Patent and Trademark Office) tescil ettirilmesi gerekir. Bu kayıt işlemi, gerekli tüm evrakları ve ücretleri gönderdikten sonra altı aya kadar sürebilir.

4. İzmir marka tescil başlığımız;

4. Ticari Markanızı Madrid Anlaşması veya Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü (WIPO) Sistemi Üzerinden Mümkün Olan Diğer Ülkelerde Tescil Edin

Madrid Anlaşması, farklı ülkelerde marka tescil sürecini basitleştirmeye yönelik bir anlaşmadır. Her ülke için ayrı başvuru yapmanıza gerek kalmadan diğer ülkelerde markanızı tescil ettirmenize imkan vererek süreci basitleştirir.


Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü (WIPO) sistemi, ticari markalar dahil fikri mülkiyet haklarının korunmasına yardımcı olan uluslararası bir sistemdir.

5. İzmir marka tescil başlığımız;

5. Fikirlerinizi Korumak ve Fikri Mülkiyet Hakları Oluşturmak için Telif Hakkı ve Patent Yasasını Kullanın

Telif hakkı, orijinal edebi, dramatik, müzikal ve sanatsal eserleri korur. Aynı zamanda fikirlerin ifadesini sabit bir biçimde korur.


Patent kanunu, buluşları veya keşifleri başkaları tarafından kopyalanmaya karşı korur. Patent korumasına hak kazanabilmek için, bir buluşun yeni olması ve bu alanda ortalama beceriye sahip biri için açık olmaması gerekir. Patent kanunu, buluş veya keşif olmayan hiçbir fikri veya işlemi korumaz.

6. İzmir marka tescil başlığımız;

6. Ürün veya Hizmetinizi Yayınlarken veya Satarken Ticari Marka Simgenizi Eklediğinizden Emin Olun

Herhangi bir karışıklığı önlemek için bir ticari marka sembolü eklemek gerekir. Ticari marka sembolü, tüketiciye bu ürün veya hizmetin şirketinize ait olduğunu bildirecektir.

Bu bölüm, ürün veya hizmetinizi yayınlarken veya satarken ticari marka simgeleri eklemenin önemi hakkındadır. Bir ticari marka sembolü, bir telif hakkı işareti gibidir ve tüketicinin bu ürün veya hizmetin şirketinize ait olduğunu bilmesini sağlar. Bir ticari marka sembolü eklemenin en iyi yanı, herhangi bir karışıklığın oluşmasını önleyebilmesidir.
7. İzmir marka tescil başlığımız;

7. Markanızın Konusu Üzerinde Yargı Yetkisine Sahip Devlet Kurumlarına Tescilsiz Bir Ticari Marka Kullanma Niyet Bildirimi Gönderin

Marka ofisi, markanızın konusu üzerinde yargı yetkisine sahiptir.


Tescilsiz bir ticari marka kullanma niyetinizi, markanızın konusu üzerinde yargı yetkisine sahip devlet kurumlarına göndermenin iki olası yolu vardır: 1) TEAS aracılığıyla 2) ESTTA aracılığıyla.


TEAS, ticari marka başvurularının elektronik olarak yapılmasına ve tescilsiz bir ticari markanın kullanılmasına yönelik niyet bildirimlerinin elektronik olarak gönderilmesine yönelik web tabanlı bir sistemdir. TEAS, kayıt süreciyle ilgili formların, talimatların ve diğer materyallerin sunulması ve işlenmesi için çevrimiçi bir arayüz sağlar.


ESTTA, birden fazla ülkede ticari markaların tescili için başvuru göndermek için web tabanlı bir sistemdir. ESTTA, kayıt süreciyle ilgili formların, talimatların ve diğer materyallerin sunulması ve işlenmesi için çevrimiçi bir arayüz sağlar.

Son İzmir marka tescil başlığımız ise;

8. Benzer Bir Markayı Kullanmaktan Kaçının

Marka tutarlılığı, şirketler için müşteriler arasında herhangi bir karışıklık olmaması açısından önemlidir. Bir şirketin diğer logolardan farklı ve görünüşte bir logosu varsa, müşterilerin markayı tanıması daha kolay olacaktır.


Benzer bir markayı kullanmaktan kaçınmanın birçok yolu vardır. İlk yol, logonun yazı tipi rengini veya boyutunu değiştirmek ve başka bir yol, logoya gölgeler veya anahatlar gibi bazı özel efektler eklemektir.


Uraz Patent