İzmir Patent Tescil

İzmir patent tescil için tüm ihtiyaçlarınızda Uraz Patent olarak size benzersiz bir hizmet sağlıyoruz.

İzmir patent tescil nedir?

Buluşun piyasaya sürülmesinden önce patentlerin tescil edilmesi, hak sahibinin benzer bir buluşu bağımsız olarak geliştiren üçüncü bir taraftan telif ücreti almasına yardımcı olacaktır.


Fayda ve tasarım olmak üzere iki tür patent vardır.


Faydalı patentler, bir öğenin nasıl kullanıldığını ve nasıl çalıştığını korur.


Tasarım patentleri, şeklinden, yüzey deseninden veya dokusundan bir öğenin görünümünü korur.


"Kayıtlı" terimi, bir kişinin Patent Ofisi tarafından fikri mülkiyet korumasına sahip olmak için resmi bir süreçten geçtiği anlamına gelir.


Süreç genellikle çeşitli formları doldurarak, gerekli belgeleri göndererek ve uygun ücretleri ödeyerek bir veya daha fazla patent numarası için başvuruda bulunmayı içerir.

İzmir patent tescil patent tescil yapılırken dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir?

İzmir patent tescili, buluş sahibine münhasır haklar sağladığı için herhangi bir buluş için gerekli bir adımdır. Patent tescili yapılırken, gelecekte herhangi bir komplikasyondan kaçınabilmeleri için dikkat edilmesi gereken birkaç nokta vardır.


İzmir patent tescil doldurulurken dikkat edilmesi gereken ilk şey, fikrin bir patentin korunmasını garanti edecek kadar benzersiz olup olmadığını bulmaktır. Daha önce başkası tarafından icat edilmişse tescil ettirilmemeli, bunun yerine daha önce kullanılmayan bir fikir ortaya atılmaya odaklanılmalıdır.


Başvuru sahibi ayrıca buluşlarına katkıda bulunan tüm kişileri listelemeli ve başvurularında en az bir kez onlara kredi vermelidir. Başvuru sahibi ayrıca, başvuruda bulunmadan önce buluşlarıyla ilgili tüm verilerin doğru olduğundan emin olmalıdır.


Patent, hükümet tarafından mucitlere veya yaratıcılara verilen bir koruma şeklidir. Onlara buluş veya yaratım için fikri mülkiyet hakkı verir. Bir patent, mucitlere ürünlerinde yirmi yıla kadar haklar sağlar. 


  • Bir patent başvurusu, buluşun talep edildiği teknikte uzman herhangi bir kişinin onu yeniden üretmesine veya başka bir şekilde anlamasına olanak tanıyan çizimler ve spesifikasyonlar dahil olmak üzere buluş hakkında yeterli ayrıntı sağlamalıdır.
  • Başvuru, başkalarının buluşu nasıl kullanabileceği, uygulayabileceği veya ticari olarak yararlanabileceğine ilişkin ayrıntıları da içermelidir.
  • Başvuru sahibi ayrıca, materyaller ve bunları yapma yöntemleri hakkında bilgiler dahil olmak üzere buluşun olası alternatif konfigürasyonlarını da açıklamalıdır.
  • Yetenekli bir kişi için zor olması durumunda, bir başvuru sahibinden test amacıyla ürünlerinin numunelerini göndermesi istenebilir.


izmir patent tescil süreci nasıl işliyor?

Patent tescil işlemine başlamadan önce, göz önünde bulundurmanız gereken birkaç nokta şunlardır:


  • İzmir patent tescili, patent başvurusundan farklıdır. Patent başvuruları buluş ofisinde yapılırken,  izmir patent tescili çevrimiçi bir süreçle yapılır.
  • izmir patentleri tescil ettirmeden önce ne tür bir koruma ve hangi ülkeye karar vermeniz gerekir. Örneğin, tam gelişmiş bir uluslararası patent yapmak istiyorsanız, 45 ofisin tamamına (artı Çin) bir başvuruda bulunmanız gerekir.
  • Başvurunuzun kamuya açık olarak görüntülenmesine veya kullanılmasına izin verilmeden önce yetkili makam tarafından işleme koyulmasının ve onaylanmasının yaklaşık 12 ay veya daha fazla sürdüğünü bilmelisiniz.

izmir patent tescil  fiyatları neye göre belirleniyor?

Patent tescil fiyatı, Amerika Birleşik Devletleri Patent ve Ticari Marka Ofisi (USPTO) tarafından belirlenir. USPTO, farklı patent başvurusu türleri için ayrıntılı bir ücret listesi sağlar.


En pahalı patent başvurusu türü 4.600 dolara mal oluyor. Bunun dışında USPTO, 800 ila 1800 ABD Doları arasında değişen diğer patent başvuruları türleri için de kademeli bir yapıya sahiptir. İzlenen sürecin türüne göre, başvuru sahibi de az ya da çok ödeme yapmak zorunda kalabilir.

İzmir patent tescil firması seçerken neye dikkat etmeliyim?

Patentler, bir şirketin fikri mülkiyetini korumanın ve muhafaza etmenin en etkili yasal yoludur. Bununla birlikte, birçok farklı patent türü vardır, bu nedenle belirli bir alanda uzmanlaşmış bir patent firması bulmak önemlidir.


Ayrıca ne yaptığınızı bilmiyorsanız veya kanun değişirse zaman ve para israfına neden olabilecek birçok potansiyel tuzak vardır.


Bir patent firması seçerken en önemli husus, patent türünüz konusunda uzmanlaşıp uzmanlaşmadıklarıdır.


Bir endüstriyel tasarımı tescil ettirmemiz gerektiğinde sadece fikri mülkiyet hukuku alanında uzmanlaşmış bir firmayı seçmek istemeyiz.

Uraz Patent