İzmir Patent

İzmir Patent, buluş sahibine buluşu için belirli bir süre için münhasır haklar veren yasal bir belgedir. Aynı zamanda başkalarının fikirden yararlanmasını ve ondan faydalanmasını da engeller.
Patent, buluş sahibine buluşu için yasal koruma sağlar ve başkalarının ürünü izinsiz üretmesini, satmasını veya ithal etmesini engellemek için kullanılabilir.

İzmir Patent alabilmek için öncelikle Patent ve Ticari Marka Ofisine başvuruda bulunulması gerekir. USPTO başvurunuzu inceler ve buluşunuz için bir patent verip vermeyeceğine karar verir.
Verilirse, size sahip olduğunuz şey hakkında bilgi içeren bir patent sertifikası verilecektir.

İzmir Patent nedir?

İzmir Patent, buluş sahibine başkalarını patentli buluşu yapmaktan, kullanmaktan, satmaktan, ithal etmekten veya ihraç etmekten alıkoyma hakkı veren bir fikri mülkiyet korumasıdır.


Patentler, yüzyıllardır var olan bir fikri mülkiyet hukuku biçimidir. Mucitlere sınırlı bir süre için buluşları için münhasır haklar vererek yeniliği teşvik etmek için tasarlanmıştır.
Patentler, diğer şirketlerin fikirlerinizi çalmasını ve sizi hiçbir şekilde tazmin etmeden onlardan kâr etmesini engeller.

İzmir Patent Nasıl Çalışır?

İzmir patent ofisi, fikri mülkiyet haklarının korunması için ilk derece birimi olarak kurulmuştur. İzmir Patent Ofisi, günümüzde oldukça talep gören fikri mülkiyet hakları alanında kaliteli ve verimli hizmetler sunmayı amaçlamaktadır.

İzmir Patent Başvurusu Nasıl Yapılır?


İzmir patent başvurusu, buluşu anlatan bir belgedir. Başvurunun içeriği, başvuru formunun nasıl doldurulacağına dair kılavuzlar da sağlayacak olan patent ofisi tarafından belirlenir.
İzmir patent başvurusu doldururken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır.


  • Buluş sahibinin adı ve adresi belgenin en üstünde olmalı, ardından unvanı ve mesleği yazılmalıdır.
  • Buluş, uygun olduğunda çizimlerle ayrıntılı olarak açıklanmalıdır.
  • Koruma talep edilen ülkelerin bir listesi, bir Avrupa Patent Başvurusunun Bölüm II, Bölüm D'ye veya uluslararası bir patent başvurusu için Bölüm III, Bölüm F'ye dahil edilmelidir.
  • Mucitler, her ülkenin patent ofisi tarafından belirlenen yayın prosedürlerini izleyerek patent başvurusunda bulunduktan sonra buluşlarını yayınlayıp yayınlamamayı seçebilirler.

Farklı İzmir Patent Türleri Nelerdir?


Patentler, en yaygın fikri mülkiyet türüdür. Buluş sahibinin buluş üzerindeki haklarını 20 yıl süreyle korurlar.


İki tür İzmir patent vardır: faydalı patentler ve tasarım patentleri. Faydalı patentler, yeni bir makine veya süreç gibi pratik kullanımı olan buluşları kapsar. Tasarım patentleri, mücevher veya giysi gibi süs tasarımına sahip buluşları kapsar.


Fayda ve tasarım patent başvurularının geçerli olabilmesi için herhangi bir kamuya açıklanmadan önce yapılması gerekmektedir. Bu, mucitlerin, örneğin buluşlarını çevrimiçi yayınlamadan veya bir konferansta sunmadan önce patent başvurularını yapmaları gerektiği anlamına gelir.

Nasıl İzmir Patent Alırım?

Uraz Patent, izmir patent vermekten, faydalı model taleplerini kabul etmekten ve ticari markaları tescil etmekten sorumludur. Bizimle iletişime geçebilirsiniz.  İnstagram üzerinden bizimle iletişime geçmek için tıklayabilirsiniz.

Neden Bugün İzmir Patent Başvurusunu Düşünmelisiniz?

İzmir patent başvurusunun değerlendirilip değerlendirilmeyeceği önemli bir sorudur. Önemli çünkü cevabın hayatınız üzerinde büyük bir etkisi olacak. Fikrinizin ne kadar değerli olduğunu öğrenmek için deneyimli ekibimizle iletişime geçin! Bizimle iletişime geçebilirsiniz.  İnstagram üzerinden bizimle iletişime geçmek için tıklayabilirsiniz.

Uraz Patent